Kakadu inka (Cacatua leadbeateri)
Dĺžka:
35 – 40.cm
Priemerná životnosť:
50-60 rokov
Rozdiel pohlavia:
Obaja sú rovnako sfarbený, samička má v dospelosti červeno hnedú dúhovku, samček ju má tmavo hnedú až čiernu.Najlepšie je u mláďat určiť pohlavie DNA.
Rozmnožovanie:
Tento druh dospieva v 3-4 roku života, samička znáša do búdky 3-4 vajíčka. Zasadne po znesení 2-3 vajíčka, na ktorých sa obaja rodičia striedajú v sedení. V noci sedí len samička,cez deň sa striedajú na znáške zo samcom. V dobe hniezdenia býva samec veľmi agresívny a neznesie prítomnosť iných vtákov. Môže zaútočiť aj na samičku. Mláďatá sa liahnu po 27-28.dňoch. Odchov trvá približne 3-4.mesiace. Mláďatá sú svetlejšej farby (menej ružové) ako dospelý a vyfarbujú sa až v 1-2. roku života (vlastná skúsenosť). Vonkajšia voliera by mala byť 4-5 m dlhá a pevná.
Existujú dva poddruhy:
Kakadu inka ružový (Cacatua leadbeateri leadbeateri)
Kakadu inka červenochocholatý (Cacatua leadbeateri mollis)
Potrava:
Živý sa semenami pre austrálske papagáje s veľmi malým obsahom slnečnice (skôr žiadnym), rôzne druhy prosa a iné drobné zrno, ovocím a zeleninou. Ja používam orginál miešané zrno pre kakadu inka. Tiež kŕmim ovocné granule P15, ktoré milujú. V dobe hniezdenia vaječnou miešankou a naklíčeným zrnom.
Popis druhu:
Patrí medzi najkrásnejší a najvzácnejší druh z bielych kakadu. Celkove je lososovo ružový, krídla a horná časť sú biele, stejne tak aj chvost. Chocholka má červené a žlté pruhy, je najfarebnejšia zo všetkých druhov kakadu. Obýva vnútrozemie Austrálie, juhozápad kontinentu. Je zaradený do CITES II.B. Chov sa odporúča len pre skúsených chovateľov, nakoľko je chov a odchov dost náročný a len pre večšie a pevné voliéry.
CITES II.B (potrebné zaevidovanie v DK a na ŠOPSR)